Należy wiedzieć, że poza panelami drewnianymi, mającymi krawędzie przystosowane do łączenia na zatrzask, oraz deskami przybijanymi bądź przykręcanymi do konstrukcji z legarów wszystkie inne drewniane posadzki łączy się z podłożem na klej. Wybór rodzaju kleju podyktowany jest wielkością i rodzajem drewnianych elementów, typem podłoża, a często też gatunkiem drewna. Do drewnianych podłóg stosujemy:
1). Kleje hybrydowe – zawierają polimery silanowe. Wiążą dzięki pobieraniu wilgoci z otoczenia. Uchodzą za produkt ekologiczny, bowiem emitują niewiele lotnych związków organicznych. Zapewniają trwale elastyczne i jednocześnie bardzo stabilne połączenie. Taki klej daje się łatwo usunąć z powierzchni drewna, kiedy dojdzie do zabrudzenia, i to nawet wtedy, kiedy już zdąży zaschnąć.
2). Kleje żywiczne (rozpuszczalnikowe) – zamiast wody zastosowane są tu rozpuszczalniki organiczne. Kleje tego rodzaju znajdują zastosowanie przy mocowaniu elementów dużych i średniego rozmiaru, zwłaszcza tych o budowie warstwowej. Wykazują najmniejszą elastyczność w porównaniu z pozostałymi.
3). Kleje dyspersyjne – ich rozpuszczalnikiem jest woda. Używane są do mocowania małych elementów wykonanych z drewna, nie dłuższych niż 50 cm. Nie nadają się do niektórych gatunków drewna egzotycznego, w tym iroko, ipe, teaku i lapacho, nie są polecane do drewna bukowego, klonowego i olchowego. Nie zaleca się ich stosowania na inne podłoża niż mineralne, nie są zwłaszcza wskazane na podłoża o małej chłonności. Choć wykazują dużą elastyczność, nie zawsze nadają się na podłoża ogrzewane. W sprzedaży są głównie kleje dyspersyjne gotowe do użycia, ale kupić też możemy proszkowe, wymagające dokładnego rozrobienia wodą.
4). Kleje poliuretanowe i poliuretanowo-epoksydowe – są to kleje wodorozcieńczalne. Ich spoiwem jest żywica poliuretanowa lub epoksydowa. Do wyboru mamy jedno- lub dwuskładnikowe. Nie stawiają nam ograniczeń pod względem rozmiaru mocowanych elementów. Są elastyczne, szczególnie jednoskładnikowe kleje poliuretanowe, więc możemy je wybierać między innymi na podłoża ogrzewane.
5). Kleje kauczukowe – są to jednoskładnikowe masy rozpuszczalnikowe zawierające żywice syntetyczne. Przeznaczone do mocowania małych elementów z drewna litego lub klejonego, bez względu na gatunek.
6). Kleje do bambusa – są to specjalne mocne kleje przeznaczone do mocowania posadzek bambusowych, lakierowanych obustronnie. Wymagają wcześniejszego zagruntowania podłoża preparatem wzmacniającym.
Dodatkowa uwaga – kiedy zamierzamy przyklejać deski na podłoże sklasyfikowane jako trudne lub krytyczne, wówczas z pomocą przyjdzie mata niwelująca naprężenia. Jest to mata zrobiona ze specjalnej włókniny, którą nakleja się na podłoże. Używamy w tym celu tego samego kleju, którym zamierzamy mocować posadzkę. Na drugi dzień możemy wykańczać podłogę drewnem.