Na koszt związany z utrzymaniem domu wpływa wiele czynników. Liczy się nie tylko to, ile energii zużywają domownicy, ale przede wszystkim technologie zastosowane podczas budowy domu. Jakie sposoby skutecznie pozwolą zaoszczędzić pieniądze? Co zrobić, aby finalny koszt za energię był jak najmniejszy?
Rekuperacja – jak oszczędzić, dzięki systemowi wentylacji
Rekuperacja dopiero od jakiegoś czasu staje się prawdziwym hitem w domach. Ten nowoczesny system wentylacji pozwala na budowę szczelnego, a więc również oszczędnego domu. Dzięki rekuperacji możemy zminimalizować ilość mostków termicznych w postaci kratek wentylacyjnych, ponieważ stają się one zbędne. Warto wiedzieć, że rekuperacja wydmuchuje na zewnątrz wszelkiego rodzaju nieprzyjemne zapachy oraz zanieczyszczenia, więc domownicy mogą zupełnie zrezygnować z otwierania okien podczas zimy. To wszystko znacząco wpływa na ilość energii potrzebnej do ogrzania domu. Więc niezależnie od rodzaju ogrzewania, będziemy mogli pozwolić sobie na mniejsze zużycia.
Jeśli chodzi o technologie takie jak rekuperacja, cena zamontowania instalacji będzie dosyć wysoka. To właśnie duży koszt inwestycji sprawia, że ten rodzaj wentylacji jeszcze nie jest powszechnie stosowany. Jednak rekuperacja powoduje, że ceny za ogrzewanie znacznie maleją, co pozwala na duże oszczędności przez wiele lat. Tylko dlaczego tak się dzieje? Instalacja wentylacyjna pobiera zimne powietrze z zewnątrz, a w zamian wypuszcza cieple ze środka. Jednak podczas tej wymiany gaz z zewnątrz ogrzewany jest zużytym powietrzem z wnętrza domu. Dzięki temu wyższa temperatura w żaden sposób nie wydostaje się na zewnątrz.
Fotowoltaika – inwestycja w przyszłość
Nie da się ukryć, że fotowoltaika to jeden z najlepszych systemów gwarantujących niskie rachunki w domu. Dzięki temu, że panele słoneczne samodzielnie wytwarzają prąd, jesteśmy w stanie zminimalizować koszty rachunków praktycznie do zera. Instalacja fotowoltaiki koszt ma niemały, jednak mimo to coraz większa ilość ludzi decyduje się na tę inwestycję w przyszłość.
Warto zaznaczyć, że dzięki odpowiednio dobranym panelom słonecznym możemy zyskać dom zeroenergetyczny. Jest to dom, w którym produkcja energii jest większa niż zużycie lub przynajmniej wyrównuje się. Dzięki temu, że panele mają odpowiednią moc, możliwe jest zminimalizowanie kosztów energii do zera. W praktyce oznacza to, że możemy wcale nie płacić za prąd oraz ogrzewanie. Wiele ludzi w dzisiejszych czasach marzy o posiadaniu domu zeroenergetycznego. Wzrost cen prądu postępuje szybko i uniemożliwia efektywne gromadzenie oszczędności.
Budując dom, chcemy jak najbardziej zminimalizować koszty jego użytkowania. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, takich jak rekuperacja, jesteśmy w stanie ograniczyć straty energii. Warto również zacząć ją samodzielnie produkować, montując panele fotowoltaiczne.
Do tego wykorzystanie wody z deszczówki do podlewania ogrodu, czy spłukiwania toalety i można mówić o samowystarczalnym domu.