W dobie rosnących cen za ogrzewanie i energię elektryczną, ocieplanie poddasza może okazać się opłacalną inwestycją. Czy w takim przypadku wymagane jest pozwolenie na budowę? Czym i jak ocieplić poddaszę, by takie ocieplenie spełniło swoją rolę? Dlaczego warto to zrobić? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Ocieplenie poddasza — czy wymagane jest pozwolenie na budowę
Wiele osób, które planują ocieplić poddasze, zastanawia się, czy w takiej sytuacji wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. W większości przypadków nie. O ile takie działania nie spowodują zmiany kąta nachylenia połaci dachu czy kształt samego dachu, takie pozwolenie nie jest wymagane. Jeśli jednak poddasze będzie ocieplane wełną, należy ten fakt zgłosić do urzędu miasta. Ma to bowiem związek z kwestiami podatkowymi.
Ocieplenie poddasza — dlaczego warto
Przez dach ucieka ciepło. W praktyce, brak ocieplonego dachu, może oznaczać wyższe rachunki za ogrzewanie. Warto więc potraktować ocieplenie jako inwestycję, która się zwróci. Jak tanio ocieplić poddasze? Kryterium ceny nie powinno być tym najważniejszym. Najważniejsze jest bowiem to, by poddasze ocieplić dobrze (zobacz ofertę).
Rodzaje ocieplenia dachu
W przypadku ocieplenia dachu możemy wyróżnić 2 najpopularniejsze techniki: izolację międzykrokwiową oraz izolację nakrokwiową. Każda z nich ma swoje plusy i minusy.
Izolacja międzykrokwiowa
Metoda międzykrokwiowa jest stosowana częściej niż nakrokwiowa. Być może dzieje się tak dlatego, że ten typ izolacji jest “starszy” i dzięki temu — sprawdzony. Niestety, często zdarza się, że przestrzenie pomiędzy krokwiami trzeba dodatkowo zabezpieczyć, np. styropianem. Dlaczego? Przyczyną jest powstanie tzw. mostków termicznych na krokwi. Takie rozwiązanie oznacza jednak dodatkowe koszty i powoduje, że prace mogą się nieco przedłużyć.
Izolacja nakrokwiowa
Istotą tej metody jest zastąpienie wełny mineralnej, specjalnymi płytami izolacyjnymi. Najczęściej montuje się je od razu na krokwiach. Choć takie rozwiązanie może okazać się droższe od izolacji międzykrokwiowej, ma sporo zalet. Przede wszystkim płyty są bardziej wytrzymałe niż styropian czy wełna mineralna. Mamy tu na myśli zarówno wytrzymałość na działanie substancji chemicznych czy warunków atmosferycznych, jak i kwestie związane z termoizolacją. Nie bez znaczenia jest również aspekt wizualny. W tym względzie metoda nakrokwiowa wygrywa z międzykrokwiową.
Jak ocieplić dach — podsumowanie
Jeśli zastanawiasz się, czy warto ocieplić dach, odpowiadamy — warto. To jednak nie jedyna kwestia, o której należy pomyśleć. Równie ważna jest bowiem ochrona nieruchomości przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń, takimi jak, np. kradzież z włamaniem. O ile nie wystąpią wykluczenia, taką ochronę może Ci zapewnić ubezpieczenia domu lub mieszkania.