Sprężarki są urządzeniami, które kojarzą nam się przede wszystkim z zastosowaniami przemysłowymi. Okazuje się jednak, że to bardzo pożyteczne urządzenia każdy z nas posiada w swoim domu, a zazwyczaj również w samochodzie. Pracują one między innymi w domowych lodówkach czy samochodowej klimatyzacji. Ci z nas, którzy lubią majsterkować, zazwyczaj posiadają w garażu sprężarkę powietrza, pozwalającą na napędzanie narzędzi pneumatycznych, pompowanie opon czy choćby przedmuchiwanie zanieczyszczonych powierzchni. Oczywiście sprężarki mają również szereg zastosowań przemysłowych. A jaką rolę pełnią w nich stopnie śrubowe? Przekonajmy się.
Rodzaje sprężarek
Najpopularniejszymi maszynami dostępnymi na rynku są sprężarki tłokowe oraz śrubowe. Każdy typ ma swoje wady i zalety, jednak tylko ten drugi posiada w swoim wnętrzu podzespół, który zwany jest stopień śrubowym. W przypadku odmiany tłokowej, sprężaniem powietrza bądź innego gazu zajmuje się mechanizm pracujący bardzo podobnie do silnika samochodowego. W przypadku sprężarki śrubowej natomiast, wewnątrz znajdują się dwie wirujące śruby, których ruch powoduje przemieszczanie czynnika z jednej części urządzenia (połączonej z króćcem wlotowym) do drugiej (króćca wylotowego). Warto na tym etapie przypomnieć, że sprężarka sama w sobie nie wytwarza ciśnienia, a przemieszcza czynnik. Ciśnienie powstaje dzięki temu, że w dalszej części układu znajdują się elementy takie jak zawory odcinające lub dławiące, które nie pozwalają całej części czynnika na swobodną ucieczkę. Sprężarka nie wytworzy jednak ciśnienia większego, niż pozwala na to jej konstrukcja. Rodzaje stopni śrubowych pełnią tutaj bardzo istotną rolę, ponieważ to one w dużej mierze decydują o maksymalnej wydajności urządzenia.
Zalety sprężarki śrubowej
W przypadku tego rodzaju urządzeń przede wszystkim należy podkreślić cichą pracę. Stąd bardzo często używa się tego typu sprężarek w lodówkach czy klimatyzacji samochodowej. W domu, mieszkaniu czy aucie chcemy mieć bowiem maksymalny komfort akustyczny. Stopnie śrubowe pracują niemal bezgłośnie, jedyne co słychać z zewnątrz to szum łożysk, które osadzone są na ich zakończeniach. Jest to zupełne przeciwieństwo sprężarki tłokowej, które mimo (zazwyczaj) większej wydajności, są bardzo hałaśliwe. Co bardzo istotne, sprężarki śrubowe są wyjątkowo żywotnymi urządzeniami. Jeżeli układ jest sprawny, szczelnie zamknięty (lodówka, klimatyzacja), nie znajdują się w nim żadne ciała obce, a w urządzenia znajduje się odpowiednia ilość oleju, są one w stanie pracować przez bardzo długie lata. Wynika to z braku tarcia pomiędzy elementami stopni śrubowych, mimo że tolerancje pomiędzy nimi są sporo mniejsze od jednego milimetra.