Pompy ciepła do wody użytkowej stanowią energooszczędną alternatywę dla pieców i klimatyzatorów we wszystkich Polskich miastach. To najtańszy i najbardziej wydajny sposób na ogrzewanie i chłodzenie domu, bez względu na to, gdzie mieszkasz. Są też lepsze dla środowiska. W rzeczywistości większość ekspertów zgadza się, że jest to jeden z najlepszych sposobów dla właścicieli domów na zmniejszenie śladu węglowego i czerpanie korzyści z bardziej ekologicznej przyszłości bez poświęcania komfortu. Innymi słowy, są korzystne dla wszystkich.
Jakie są rodzaje pomp ciepła?
Coraz więcej rodzin wybiera pompę ciepła do ogrzewania swoich domów. Jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Zasada działania pompy ciepła powietrze-woda polega na zamianie energii zawartej w powietrzu zewnętrznym na dostępne ciepło, co pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet o 60% i emisję dwutlenku węgla o 50%. Jeżeli chodzi o zewnętrzne pompy ciepła działające na zasadzie powietrze- woda istnieją ich dwa główne rodzaje: jedna to Split i monoblok. Jaka jest między nimi różnica?
Pompa ciepła typu Monoblok
Zintegrowana pompa ciepła jest podobna do kotła, ponieważ jest systemem „jednoczęściowym”, a wszystkie jej elementy (z wyjątkiem zasobnika ciepłej wody w domu) znajdują się w jednej jednostce na zewnątrz domu. Różnią się one od systemu dzielonego pompy ciepła, ponieważ elementy obiegu chłodniczego znajdują się w jednostce zewnętrznej. Wystarczy podłączyć wodę z tyłu pompy ciepła, a w jednostce wewnętrznej lub zewnętrznej znajduje się listwa elektryczna do podłączenia pompy wodnej itp.
Pompa ciepła typu Split
Jak można się domyślić z nazwy, w przeciwieństwie do zintegrowanych pomp ciepła, pompy ciepła z systemem dzielonym wykorzystują wiele jednostek. Skraplacz zbiera ciepło z powietrza i przekazuje podgrzany gaz do urządzenia wewnętrznego znajdującego się w pomieszczeniu. W tym miejscu dopływający gorący gaz jest wykorzystywany do podgrzewania wody. Jednostka wewnętrzna może również pomieścić zbiornik ciepłej wody.
Czy istnieją dofinansowania na pompę ciepła?
Na szczęście montaż pomp ciepła nie jest już tak drogą inwestycją, jak kiedyś, choć nadal może być sporym wydatkiem, jednak jeżeli zdecydujesz się na tę inwestycję, możesz starać się o różnego typu dotacje i dofinansowania rządowe na zakup i instalację Twojego sprzętu. Jednym z najbardziej znanych jest oczywiście program „Czyste Powietrze”, w którym całkowita kwota dofinansowania na rok 20221 wynosiła nawet 32 tys. zł. Oprócz tego istnieją także inne programy takie jak „Moje Ciepło”, „Stop Smog”, czy specjalny program dla przedsiębiorstw „Energia Plus”, w którym właściciele przedsiębiorstw mogą starać się o dofinansowania na zakup i montaż swoich pomp ciepła dla firmy.
Jak wybrać pompę ciepła?
Decydując się na montaż pompy ciepła, dobrze by było znaleźć taką firmę, która nie tylko oferuje także regularne przeglądy, które pozwolą monitorować wydajność Twojego urządzenia. Warto również zapytać o gwarancję na Twoje urządzenie. Wybór lokalnego wykonawcy jest najlepszą opcją, ponieważ nie będzie problemu z ewentualnym serwisem czy ewentualnymi naprawami Twojego sprzętu. Oczywistym jest, że jeżeli miejsce Twojego zamieszkania to np. Białystok, będziesz szukał raczej pompy ciepła białystok niż w innych lokalizacjach. Najlepsze firmy zajmujące się montażem pomp ciepła pomagają nawet swoim klientom w pozyskiwaniu ewentualnych dofinansowań na pompę ciepła.