Nie wolno nam lekceważyć roli gruntu. Ten niepozorny płyn ma dość duże znaczenie. Wygląda często jak rozwodnione mleko i ma do spełnienia wiele funkcji. Oto najistotniejsze zadania jakie stawiane są preparatom przeznaczonym do gruntowania:
1). Poprawienie przyczepności – należy wiedzieć, że czasem podłoże jest mało nasiąkliwe i zbyt gładkie, żeby farba lub zaprawa dobrze do niego przywarła. Wtedy stosuje się odpowiedni grunt, który stworzy warstwę kontaktową poprawiającą przywieranie powłoki lub masy do podłoża.
2). Wzmocnienie podłoża – zdarza się, że podłoże mineralne nie jest w dobrej kondycji – kruszy się lub piaszczy. Bezpośrednie jego wykończenie to wówczas ogromny błąd, z kolei usuwanie i zastępowanie nowym to trudne i brudzące zajęcie. Możemy za to użyć gruntu głęboko penetrującego, który zwiąże jego luźne cząstki.
3). Ograniczenie chłonności podłoża – należy wiedzieć, że wiele podłoży mineralnych ma strukturę mniej lub bardziej porowatą, a więc nasiąkliwą. Po nałożeniu na nie wilgotnej zaprawy lub farby podłoże tę wilgoć wysysa. Masa schnie wtedy za szybko, co odbija się niekorzystnie na jej trwałości i parametrach. Może pękać, odpadać, kruszyć się, łuszczyć. Natomiast grunt nasyci powierzchniowy obszar podłoża, dzięki czemu wilgoć nie będzie w nie wnikać.
4). Izolacja plam – należy wiedzieć, że na podłożu przeznaczonym do malowania, wykańczania gładzią lub tynkiem cienkowarstwowym zauważa się niekiedy zabrudzenia, co do których istnieje podejrzenie, że mogą później przebijać. Pewne rodzaje gruntów zdolne są stworzyć barierę neutralizującą takie niedoskonałości.
5). Związanie luźnych cząstek – pamiętajmy, że nawet oczyszczone podłoże mineralne może mieć na powierzchni różne drobinki obniżające przyczepność. Grunt, mówiąc najbardziej w prosty sposób, sklei je z podłożem, eliminując niebezpieczeństwo.
Warto też dodać, że nie ma gruntów uniwersalnych (chociaż nazwy handlowe sugerują coś innego), zdatnych do różnych zastosowań. Wybór odpowiedniego preparatu będzie zatem zależał od celu, jaki zamierzamy osiągnąć, lub od materiału, który chcemy zastosować.
Miałem problemy z grzybem w domu. Porządne zagruntowane ściany praktycznie wyeliminowało ten problem.