Sprężyny gazowe mogą w pierwszym momencie niewiele nam mówić, jednak są one urządzeniami z których korzystamy niemal codziennie. Znajdują się przede wszystkim w samochodach, pozwalając na łatwe otwieranie klapy bagażnika bądź maski. Ich zadaniem jest nie tylko zmniejszenie obciążenia, jakie musimy przenieść własnymi rękami, ale również utrzymanie pokrywy w górze, do momentu gdy zdecydujemy się ją zamknąć. Sprawdzamy jak działają te urządzenia oraz jak dobrać sprężyny gazowe do konkretnego zastosowania.
Siła podnoszenia
Najważniejszym aspektem w trakcie doboru sprężyn gazowych jest ich siła podnoszenia. Oznacza to stopień sprężenia gazu, który znajduje się wewnątrz siłownika. Im jest on większy, tym większą masę sprężyna będzie w stanie samodzielnie unieść. Aby poprawnie dobrać siłę, należy posiłkować się masą przedmiotu, który będzie unoszony. Najlepiej wykorzystać w tym celu specjalne kalkulatory, które dostępne są online. Pamiętajmy, że wynik może być podany zarówno w kilogramach jak i niutonach (N), ponieważ producenci sprężyn gazowych korzystając z obu typów jednostek. Urządzenie powinno być dobrane w taki sposób, żeby nieco przewyższało swoimi możliwościami siłę potrzebną do uniesienia konkretnego elementu. W przypadku gdy stosujemy kilka sprężyn, należy siłę odpowiednio podzielić. Sprężyny gazowe mogą również posiadać dodatkowe funkcje, takie jak zmniejszenie siły w końcowej fazie unoszenia, tak by nie dochodziło do szarpnięcia i uderzenia, gdy np. klapa bagażnika lub maska uniesie się na maksymalną wysokość.
Długość i komfort działania
Kolejny aspekt to długość, którą powinna charakteryzować się sprężyna. Możemy tu wyróżnić dwa parametry: długość całkowita siłownika oraz komory zawierającej gaz, a także odległość na jaką wysuwa się sam siłownik. Jeżeli dobieramy sprężyny gazowe do samochodu osobowego, najlepiej jest zmierzyć te, które są już w nim zamontowane. Dzięki temu będziemy mieć całkowitą pewność, że parametry nowego produktu będą identyczne, co znacznie ułatwi montaż i późniejszą eksploatację. Niezmiernie istotne jest również to, by element współpracujący ze sprężyną można było komfortowo unosić i opuszczać, wykorzystując do tego siłę mięśni naszych rąk. Jeżeli sprężyna gazowa będzie zbyt mocna, będzie pewniej i szybciej unosić klapę, jednak chcąc ją ponownie zamknąć będziemy musieli się namęczyć. Stąd by nie dopuścić do pogorszenia komfortu, nie należy nigdy znacznie przewymiarować siły działania sprężyn, ponieważ efekt będzie odwrotny od zamierzonego.